×
Wyszukaj w serwisie

Badania mammograficzne

17 maja – „Majówka dla zdrowia” w Opolskim Centrum Onkologii
Majówka także dla mammografii
 
           Włączając się w akcję Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ pn.„Majówka dla zdrowia”, promującą znaczenie badań profilaktycznych informujemy, że w sobotę, 17 maja br., w Opolskim Centrum Onkologii (Opole, ul. Katowicka 66A) zostanie uruchomiona  pracownia mammograficzna. Zdjęcia piersi wykonywane będą wyłącznie  w ramach skryningu, dlatego na badanie zaprasza się Opolanki w wieku 50-69 lat i które w okresie ostatnich dwóch lat nie miały wykonanej mammografii.
            Zainteresowane winny zarejestrować się w dniu badania w godzinach 9-13, okazując książeczkę RUM, aktualny dokument ubezpieczenia zdrowotnego i, jeśli któraś z pań posiada, zaproszenie na badanie w ramach skryningu, wysłane pocztą przez NFZ.
 
Kilka rad praktycznych
 
Jak najlepiej przygotować się do badania?
1. W dniu badania proszę nie stosować dezodorantu, zasypki, pudru itp., zwłaszcza pod pachą i pod biustem, albowiem mogą one spowodować zmiany obrazu mammograficznego i  konieczność wykonania ponownego badania.
2. Najlepiej ubrać się w luźną, wygodną odzież, którą można szybko i łatwo zdjąć (do badania należy zdjąć do pasa wszelką odzież)
3. Na czas badania zdjąć wszelkie ozdoby.

Dlaczego należy badać pierś?
1. Zmiany zachodzące w piersi są niezwykle subtelne i nowoczesne mammografy, jak również klisze, odczynniki oraz inne urządzenia, są przystosowane do badania zachodzących zmian w strukturze piersi. Zdjęcia, czyli mammogramy, muszą utrwalić zarówno brak zmian, jak i zmiany widoczne przy kolejnych badaniach. Badaniem obejmuje się całą bryłę piersi, łącznie z dołem pachowym.
2. Aby wykonać prawidłowy obraz mammograficzny pierś musi być spłaszczona poprzez ściśnięcie. Jest to niezbędne, by otrzymany  obraz  był właściwy; ponadto dzięki ściśnięciu można zastosować znaczne mniejszą dawkę promieni.
3. Wykonuje się dwa obrazy każdej piersi: jeden z pozycji pionowej, a drugi z pozycji skośnej. Taki komplet obrazów zapewnia dokładny przestrzenny obraz piersi.
 
Słowniczek:
Mammogram -  rentgenowski obraz  piersi.
Mammograf – urządzenie służące do wykonania mammogramu
Mammografia - procedura użyta do tworzenia mammogramu.