×
Wyszukaj w serwisie

Uwaga szczepienia lisów

W dniach od 1 do 10 września br. na terenie województwa opolskiego przeprowadzona zostanie kolejna akcja szczepienia lisów przeciw wściekliźnie. Będzie to kontynuacja szczepień prowadzonych od 1995r.

Sukcesem prowadzonego szczepienia ochronnego lisów przeciwko wściekliźnie jest fakt, że niemal od pięciu lat nie odnotowano na terenie województwa opolskiego przypadków tej niebezpiecznej choroby, zarówno u zwierząt dzikich jak i gospodarczych.

Na tereny leśne, łaki i pola rozrzucone będzie z samolotów 160000 dawek szczepionki.  Szczepionka umieszczona jest w przynęcie w postaci brązowych kostek o zapachu ryby.

Opolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii  informuje, że szczepionka jest w pełni bezpieczna dla zwierząt i ludzi, jednak prosi o nie dotykanie i nie podnoszenie jej, ponieważ lisy wyczuwając zapach człowieka nie podejmą szczepionki.

W okresie 2 tygodni od zakończenia szczepień należy również w czasie spacerów z psami poza miastem prowadzić je na smyczy, aby nie podejmowały szczepionki, ponieważ zmniejszają tym samym ilość szczepionki przeznaczonej dla lisów.