×
Wyszukaj w serwisie

„MultiSport” –województwo opolskie, również gmina Komprachcice, dołączyli do Programu!

            Sukces programu „MultiSport” pokazuje, że zróżnicowane zajęcia w ciekawej formie przekonają do aktywności fizycznej nawet najbardziej opornych. Póki jest zapał – warto to wykorzystać. W województwie opolskim, które w tym roku dołączyło do programu, realizowany jest on w 22 gminach i w sumie weźmie w nim udział ok. 550 dzieci. Operatorem programu na terenie województwa jest Wojewódzkie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe.  

             W gminie Komprachcice, która również włączyła się w realizację programu, zajęcia rozpocznie dwóch trenerów. Pierwszym z nich jest Michał Stelmaszyk z klubu, LKS OSiR Komprachcice, który będzie prowadził zajęcia sportowe w Szkołach Podstawowych w Polskiej Nowej Wsi i w Domecku oraz w hali sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Komprachcicach.

             Drugim jest Piotr Szczubiał, trener z klubu LUKS "SUKCES" Komprachcice, a zajęcia będą się odbywały w hali sportowej OSiR.    
       

LKS OSiR Komprachcice
zaprasza wszystkich uczniów klas IV–VI na bezpłatne zajęcia sportowe
„Gry i zabawy z elementami piłki ręcznej”
w poniedziałki od 16: 00 do 17: 30 sala gimnastyczna PSP w Domecku
w środy od 15: 40 do 17: 10 boisko szkolne PSP w Polskiej Nowej Wsi     
prowadzący: Michał Stelmaszyk tel. 605 277 561

           

LUKS "SUKCES" Komprachcice
zaprasza wszystkich uczniów klas IV–VI na bezpłatne zajęcia sportowe
„Gry i zabawy z elementami piłki siatkowej”
w poniedziałki od 15.30 do 18: 30 hala sportowa OSiR w Komprachcicach
w środy od 15: 30 do 17: 00 hala sportowa OSiR w Komprachcicach
prowadzący: Piotr Szczubiał tel. 504 109 942

 

Dlaczego warto?

Z badań przeprowadzonych przez NIK w roku szkolnym 2012/2013 wynika, że aż 15 proc. uczniów klas IV–VI szkoły podstawowej w ogóle nie bierze udziału w zajęciach z wychowania fizycznego. Wśród starszych jest jeszcze gorzej – 23 proc. w gimnazjach i ponad 30 procent w szkołach ponadgimnazjalnych. Jednocześnie rośnie liczba otyłych dzieci. Ta statystyka alarmuje i zmusza do działania.

Najprostszym i najtańszym lekarstwem na przeciwdziałanie tym niepokojącym tendencjom jest regularna aktywność fizyczna dzieci i młodzieży. Poziom sprawności ruchowej wpływa także na jakość życia każdego człowieka. Z otyłego nastolatka wyrasta zazwyczaj otyły dorosły z problemami zdrowotnymi. Dalsze konsekwencje łatwo przewidzieć. Ciekawe zajęcia sportowe – lekcyjne
i pozalekcyjne – proponowane przez program „Multisport” są w stanie oderwać najmłodszych od komputerów i telewizorów.

 

O programie

„MultiSport” to program systematycznej aktywności sportowej przeznaczony dla dzieci z klas IV–VI szkół podstawowych. Zainicjowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, jest jednym z projektów realizowanych w ramach Programu „Sport Wszystkich Dzieci”. Model finansowania programu zakłada udział środków MSiT, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego
i  samorządów szczebla gminnego.

W ramach przedsięwzięcia organizowane są bezpłatne zajęcia pozalekcyjne, prowadzone
w atrakcyjnych i nowoczesnych formach na różnych obiektach sportowych. Taka formuła programu umożliwia uczestnikom poznanie podstaw wielu sportów oraz zachęca do wyboru preferowanej dyscypliny – zgodnie z zainteresowaniami i indywidualnymi predyspozycjami.

Program ruszył w 2014 r. w czternastu województwach. Utworzonych zostało wówczas 858 grup,
w których trzy razy w tygodniu ćwiczyło w sumie ponad 17 000 dzieci. „MultiSport” spotkał się
z olbrzymim zainteresowaniem zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, istotnie wzbogacając dotychczasową ofertę bezpłatnych zajęć sportowych.

Druga edycja cieszy się jeszcze większą popularnością; szacuje się, że będzie w niej uczestniczyło ponad 20 000 dzieci.

 

Każdy znajdzie coś dla siebie

Zajęcia prowadzone są w trzech blokach tematycznych. Pierwszy dotyczy aktywności zawierającej metodyczne podstawy lekkiej atletyki, gimnastyki i sportów walki. Druga kategoria to gry i zabawy ruchowe oraz gry zespołowe. Ostatni blok obejmuje natomiast sporty charakterystyczne dla danego regionu, zgodne z lokalnymi tradycjami oraz sporty sezonowe.

Nad prawidłowym przebiegiem czuwają nauczyciele i trenerzy posiadający odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia.

 

Ważna rola Instytutu Sportu

Instytut Sportu jest instytutem badawczym wyspecjalizowanym w prowadzeniu badań na rzecz sportu. Stale współpracuje z wieloma wybitnymi polskimi sportowcami, a w ramach projektu Klub Polska zapewnia najlepszym zawodnikom optymalne warunki przygotowań do igrzysk olimpijskich. Ponadto analizuje i monitoruje system sportu młodzieżowego, a prowadząc Akademię Trenerską, wspiera rozwój kadr szkoleniowych.

Od 2013 roku Instytut Sportu uczestniczy również w projektowaniu programów upowszechniających sport wśród dzieci i młodzieży. W tym roku ponownie został operatorem krajowym programu „MultiSport”.

Szczegółowe informacje o projekcie można znaleźć na stronie internetowej www.multi-sport.pl a także na profilu społecznościowym www.facebook.com/programmultisport

Biuro Projektu: multisport@insp.waw.pl  tel. 601 708 777