×
Wyszukaj w serwisie

Międzygminny Konkurs Ładnego Pisania roztrzygnięty

W czwartek, 26 listopada 2015 roku, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Komprachcicach miało miejsce rozdanie nagród w Międzygminnym Konkursie Ładnego Pisania, organizowanym przez bibliotekę oraz Publiczną Szkołę Podstawową im. Janusza Korczaka w Polskiej Nowej Wsi.

W bieżącym roku szkolnym odbyła się już czwarta edycja tego konkursu, pierwszy raz na poziomie międzygminnym. Uczniowie klas IV-VI mieli za zadanie napisać wypracowanie na jeden z trzech tematów związanych z pojęciem autorytetu. Mogli odnieść się do osób godnych naśladowania lub do książek, które podpowiadają im, jak żyć. Ocenie niezależnego jury podlegało kryterium treści oraz estetyka prac wpływających na konkurs.

Uczniowie starszych klas szkół podstawowych w swoich przemyśleniach wskazywali przede wszystkim na autorytet rodziców, ale także babci czy niepełnosprawnego sąsiada. Wśród inspirujących lektur nie zabrakło klasyki literatury dziecięcej i młodzieżowej, czyli „Ani z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery oraz „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza. Prace konkursowe kolejny raz uwidoczniły problemy współczesnych czasów, takie jak: pośpiech, eurosieroctwo czy powierzchowność relacji, ale także wrażliwość młodych ludzi i potrzebę autorytetów.

Jury przyznało 4 wyróżnienia oraz 5 głównych nagród. Poniżej lista tegorocznych laureatów:

  • Filip Skrok (PSP im. Janusza Korczaka w Polskiej Nowej Wsi) – I miejsce
  • Olga Aleksandrowicz (PSP Wawelno) i Aleksander Krawczyk (PSP im. Janusza Korczaka w Polskiej Nowej Wsi) – II miejsce
  • Natalia Gogolok (PSP Domecko) i Magdalena Gozdek (PSSP Ochodze) – III miejsce
  • Wyróżnienia: Filip Janusz (PSP Chmielowice), Jakub Janusz (PSP Chmielowice), Aleksandra Tomaszewska (PSP Wawelno), Paulina Wotzka (Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Jana Pawła II w Boguszycach).

Patronat honorowy nad konkursem objął Wójty Gminy Komprachcice, Leonard Pietruszka. Nagrody rzeczowe ufundowano dzięki finansowemu wsparciu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Komprachcicach.