Uwaga - zmiany w wycince drzew
Z dniem 17 czerwca 2017 r. weszła w życie zmiana ustawy o ochronie przyrody na mocy której zmieniły się przepisy dotyczące wycinki drzew, w szczególności dla osób fizycznych.
Skończyła się swoboda w decydowaniu o tym, co można wyciąć z własnej posesji.
Zgodnie ze zmianą ustawy osoba fizyczna będąca właścicielem nieruchomości jest obowiązana dokonać zgłoszenia właściwemu organowi (tut. Wójt Gminy Komprachcice) zamiar usunięcia drzewa na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej, jeżeli obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 5 cm przekracza:
- 80 cm w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
- 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
- 50 cm w przypadku pozostałych drzew.
W terminie 21 dni od dnia doręczenia niniejszego zgłoszenia organ dokonuje oględzin drzew zgłoszonych do usunięcia, ustalając nazwę gatunku i obwód pnia na wysokości 5 cm. Z czynności sporządza protokół. Po dokonaniu oględzin organ w terminie 14 dni od dnia ich dokonania może w drodze decyzji administracyjnej wnieść sprzeciw. Jeżeli w tym terminie organ nie wniósł sprzeciwu, zgłaszający może usunąć drzewa będące przedmiotem zgłoszenia. Zgłaszający, który zamierza usunąć drzewo/drzewa w terminie krótszym niż przepisowe 14 dni, może dokonać tego na podstawie zaświadczenia wydanego przez organ do którego wniósł zgłoszenie.
Wszystkie drzewa o obwodach mniejszych niż podane powyżej nie wymagają przeprowadzenia opisanej procedury. Te drzewa osoba fizyczna może usuwać bez zgłaszania.
Nieusunięcie drzew będących przedmiotem zgłoszenia w terminie 6 miesięcy od przeprowadzonych oględzin będzie skutkowało ponownym zgłoszeniem do właściwego organu.
Przepisów ustawy nie stosuje się m.in. do:
- krzewu lub krzewów rosnących w skupisku o powierzchni do 25 m2
- krzewów na terenach pokrytych roślinnością pełniącą funkcje ozdobne, urządzoną pod względem rozmieszczenie i doboru gatunków posadzonych roślin, z wyłączeniem krzewów w pasie drogowym drogi publicznej, na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz na terenach zieleni (w rozumieniu ustawy) oraz
- drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:
a) 80 cm - w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
b) 65 cm - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
c) 50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew;
- drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego,
- drzew lub krzewów owocowych,
- drzew lub krzewów na plantacjach lub lasach.